TOPlistChov švábů Blaptica dubia

Původně jsem plánoval chov cvrčků, ale v následovném zjištění výhod švábů oproti cvrčkům jsem svoje plány přehodnotil. Blaptica dubia nelezou po skle ani hladkém plastu, nepožírají svoje kolegy, krmit je můžete téměř čímkoliv, nelétají a mají výbornou nutriční hodnotu.

Péče o ně není nijak náročná. Jednou denně jim naplním misku ovocem, zeleninou nebo granulemi pro psa a více se o ně nestarám. Rosení ani jiné napaječky nejsou třeba, jeli poskytováno dostatek zeleniny nebo ovoce. Vlkost s sebou nese pouze riziko plísní a roztočů. Čistit box se šváby je spíše na škodu, švábi si vytvoří jim příjemné klima, které je pro jejich úspěšné množení nezbytné. Švábům měnit substrát co nejméně a to jen z důvodu pachu. Měním cca po čtvrt až půl roce a v teráriu ponechávám část pvodního (špinavého) substrátu. Jako substrát je nejvhodnější lignocel ( "kokosová drť" ) používaný také např. jako substrát pro sklípkany.

Já chovám šváby v plastovém boxu cca 35x20x30 [cm] velkém. Do výka jsem pájkou vyřízl otvor velikosti 90% celého výka, který je zaslepen kovovým sítem (používaným pro síta do oken). Plastový box je umístěn ještě v boxu z polystyrenu, ten má za úlohu zajistit lepší tepelnou izolaci. Tepelnou izolaci proto, že v prostoru mezi plastovým a polystyrenovým boxem je ještě topná kabel o výkonu 15W + termostat regulující teplotu na 28°C. Pozn.: Na fotkách nemám v boxu proložky na vejce, ty se hodí pro zvětšení obyvatelné plochy prostoru.

Teplota má velký vliv na produkci švábů. Pokud v boxu budete mít pokojovou teplotu, tak se šváby téměř nebudou množit. Ideální je teplota cca 28°C, kdy není život švába tak krátký, ale reprodukuje se lépe. Při teplotách vyšších se švábi množí možná ještě víc, ale "žijí rychleji", tzn. doba života se zkracuje. Pro začátek chovu je dobré koupit alespoň 350ks dospělých švábů v poměru asi 1:2 samice:samci. Samce je občas nutno do chovu doplňovat, protože hynou častěji, prý se tomu říká přirozená mortalita.

Při zajištění všech těchto podmínek můžete za pár dní, týdnů, měsíců (podle počtu švábů v boxu) sledovat samice, kterým leze růžový oválek ze zadečku. "Nekadí" , ale vytlačují ootéku, kterou opět zatáhne zpět a později se z ní narodí malí švábi.

Nezamoří mi švábi dům ?

Při výběru vhodných švábů nebezpečí nehrozí. Nebezpeční z tohoto hlediska jsou šváb americký, rus, .... a podobně. Co se týče B. dubia sice nelezou po skle a nelétají, stejně je lepší je přikrýt (někdo uvádí, že občas létají xD, vzhledem k tomu, že samci mají křídla bych je nepodceňoval). Pokud nějaký šváb prchne a nemáte v bytě vytopeno na 30°C a jídlo všude po zemi, tak šváb dříve nebo později chcípne.